Plitvice Gölleri Hırvatistan

1

Amaç plitvice gölleri ve şelaleleri ama gidiş dönüş, farklı rotalar olarak geziye dönüştürülmüştür. Hareket 5 haziran İstanbul. Karavan ya da araç üstü çadır ile katılmak isteyenlere açığız. Konvoy olarak gider, akşamları mahallemizi kurarız. 15 günlük planlıyoruz. Gidiş; Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan ve dönüş İse; Bosna, Karadağ, Sırbistan, Bulgaristan üzerinden olacaktır. Yol yaklaşık 5000 km….

Plitvice gölleri, 2 büyük 7 küçük gölden oluşur. Kot farkları nedeniyle birbirine şelale olarak dökülür. Tam gün şelale manzarasında yürünür. 4 kez Yudosk adına tur düzenledim. 2 kez de özel aracımla gittim. Bırakalım fotoğraflar konuşsun. Fotoğraflar kendi çekimlerimdir.

Konaklama Yerleri ve Uzaklıklarına Bakalım

1.Gün 5 haziran pazartesi : Porto Lagos
İstanbul-Porto Lagos 380 km. İpsala sınır kapısından Yunanistan’a giriyoruz. Bu akşam yabancı topraklara ayak basma gecesini şirin ve çok küçük sahil köyünde geçirelim.

Yol üzerinde Dedeağaç’ta kısa bir gezintiyi de ihmal etmeyiz…

Dedeağaç sahilinde bir tur atarız.

2. Gün 6 haziran salı : Kalambaka-Meteora
Porto Lagos-Kalambaka 450 km. Büyük çoğunluğun otoyol olması nedeniyle uzun sürmez.

Kayalar üstünde ortodoks kiliseleri ve Athos Dağı’ndan sonra Yunanistan’ın en önemli manastırları…
UNESCO tarafından koruma altına alınan alanları seyrederken, kültürel turlar ve yürüyüş gezilerinden nehir raftingi ve yer mantarı avına kadar çeşitli etkinlikler için Yunanistan’ın en özel yeri

3. Gün 7 haziran çarşamba : Pogradec
Kalmbaka-Pogradec 220 km. Yunanistan’dan Arnavutluk’a geçiyoruz. Pogradec Ohri gölü kıyısında şirin bir kasaba. Ohri kıyısının en şirin yeri olan Naum sadece 3-5 km. Naum Makedonya tarafı olduğundan bir kaç saatlik ziyaret için giriş çıkış yapabiliriz.

4 ve 5. günler 8-9 haziran perşembe-cuma : Kotor
Pogradec-Kotor 320 km. Arnavutluk’dan Karadağ’a geçiyoruz. Karadağ’ın en şirin iki sahil kenti Budva ve Kotor’u geziyoruz. Gerekirse, Arnavutluk yollarında zaman harcanırsa bu yörede bir gün fazla kalabiliriz.
Kotor, UNESCO nun hem tarih ve hem de doğal güzellik listesindedir. Adriyatik denizi tüm cazibesini Kotor’da dökmüş diyebilirim.

6. Gün 10 haziran cumartesi : Dubrovnik
Kotor-Dubrovnik sadece 90 km. Ama bir ülke sınırı daha geçiyoruz. Hırvatistan’dayız.. Savaş sırasında çok zarar görmüş olmasına rağmen tarih zengini bir şehir.

7 ve 8. Günler 11 ve 12 haziran pazar-pazartesi : Plitvice
Asıl hedefimiz… Yukarıda görsel bir galeri var. Fotoğraflara tıklamak sureti ile büyütebilirsiniz. Dubrovnik-Plitvice 450 km.

9. Gün 13 haziran salı : Saraybosna
Plitvice-Saraybosna 340 km. Yine ülke değiştiriyor ve Bosna Hersek’e giriyoruz. Bir gecemiz başkent Saraybosna’da. Başçarşı ve osmanlı kokan sokakları arşınlarız.

10.Gün 14 haziran çarşamba : Plutzine
Saraybosna-Plutzine 130 km. Güzel bir coğrafya ve Drina nehri kıyısınca yol alacak ve muhteşem bir tahta köprüden Karadağ’a geçeceğiz. Vakit ve isteklere bağlı olarak Tara nehrinde rafting de yapabiliriz. Tara, yeryüzünün ikinci erin kanyonu. Tara, Piva ve Durmitor kanyonları burada birleşir ve aralarında Durmitor Doğa Parkı oluşur. Geçilen seri tünellere mağara demek daha doğru olur. Enfes bir doğa parçası.

11.Gün 15 haziran perşembe : Yeni Pazar
Plutzine-Yeni Pazar 250 km. kısa yol ama dar ve virajlı. Vakit alıcı olacak ama güzel manzaralar verecek. Sırbistan’a geçeceğiz. Geçmeden önce meşhur Tara köprüsünü de göreceğiz.
Novi Pazar yine osmanlı kokan bir şehir. Nüfus düşük. Ben de ilk kez göreceğim. Novi Pazar fotoğrafı internetten ödünç alındı. :))

12. Gün 16 haziran cuma : Sofya
Novi Pazar-Sofya 340 km. Meşhur Vitosha Bulvarını arşınlar ve biraz da tarih koklarız.

13. Gün 17 haziran cumartesi : Kırcaali
Sofya-Kırcaali 280 km. Birlikte seyahat edeceğimiz, abim Mehmet Erozan ailesi buradan göçtüğü için son durak yaptım. Türk yoğun nüfusa sahip Kırcaali gecesi sonrası ,
14. Gün 18 haziran pazar
Kürkçü dükkanına, İstanbul’a döneriz. 400 km.

ÖNEMLİ : çok beğenilen ve zaman azlığı nedeniyle içselleştirilemeyen yerlerde birkaç gün daha harcayarak 3-4 gün uzatabiliriz. Duruma göre karar verilir…

“Plitvice Gölleri Hırvatistan” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir